Doğanay Vural 23.03.2001 tarihinde Kızılcahamam’da doğmuştur. İlkokul eğitimini Çağatay İ.Ö.O’da lise eğitimini ise  Kızılcahamam Anadolu Lisesinde tamamladı. Eğitim hayatına 2019 yılında kazandığı Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi’nde devam etmektedir.

 Avcılık merakı olan Doğanay, fotoğrafçılığa ilk adımını babasının şu sözüyle attı;

‘‘Silahta’da tetik var, Fotoğraf makinesinde de fakat silahın tetiğine bastığında öldürüyorsun, fotoğraf makinesinin denklanşörüne (tetiğine) bastığında ölümsüzleştiriyorsun”.

Babasının bu sözünden etkilenerek ölümsüzleştirmeyi tercih etti. 2013 yılına kadar telefon ve amatör fotoğraf makinesi ile çekimler yapmaya başladı 2013 yılında babası bir fotoğraf makinesi aldı. Bu makine ile birlikte dağlarda, doğada ve bir çok yerde merakı olan yaban hayvanlarının, manzaraların, insanların fotoğraflarını çekmeye başladı. 

Fotoğrafçılık sayesinde dağcılık, izcilik gibi birçok faaliyetlerle tanıştı. Bu faaliyetleri başlangıçta Kızılcahamam sınırları içerisinde yürütürken zamanla sınırları genişletmeye başladı. 2018 yılında ilk kez Afrika’ya foto safariye katıldı. Maasai Mara Ulusal Parkı’nda yüzlerce yaban hayvanını gözlemledi ve görüntüledi. Yine 2018 yılında Karadeniz’e giderek bölgenin doğasını ve kültürünü yakından inceleme fırsatı yakaladı. 2021’de Kars’ta dev boz ayıları, 2022’de Fırat Nehri’nde nesli tehlike altındaki Çizgili sırtlanları ve 2023 yılında Hindistan’ın Bandhavgarh ve Kanha bölgelerinde Bengal kaplanını görüntüledi. Yine 2023 yılında Türkiye’de daha önce kimse tarafından görüntülenmemiş Anadolu parsını görüntülemek için ülkenin dört bir yanında keşifler yaptı. Şuan da Türkiye’nin her noktasında araştırmalarına devam ediyor.

2015-2016 döneminde Kızılcahamam’ın 100. Yılı Afiş Yarışmasında ”DOĞADA BIRAK’‘ adlı afişiyle ikinci olmuştur. Yine aynı dönemde Kızılcahamam’da ”Bazlama ve Sucuğun evi Kızılcahamam” adlı amatör olarak ilk belgeselini yaratmıştır. 2015-2016 döneminde Kızılcahamam Anadolu Lisesi’nde düzenlenen TÜBİTAK Bilim Fuarında ”Ormanın Hayaleti” adlı projesiyle okulda ve Kızılcahamam da birinci olmuştur. 2017-2018 döneminde okuduğu okulun sonrasında ise ilçesindeki okulların öğrenci meclis başkanı olmuştur. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Yakın Doğu Veteriner Hekimliği Fakültesi’nde 3.35 ortalama ile Onur Belgesi almıştır. 2020 yılında Kızılcahamam Belediyesi ve ESYAV’ın düzenlediği Yöremizi Farketme Zamanı konulu fotoğraf yarışmasında çekmiş olduğu kurt fotoğrafıyla birinci olmuştur. 2021 yılında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenlemiş olduğu Sıfır Atık konulu kısa film yarışmasında ”Yabana Atma” isimli kısa film ile Türkiye birincisi olmuştur. . 2022 yılında Ankara Kalkınma Ajansı  “Ankara’nın Korunan Alanlarında Doğal Yaşam” konulu 6. Fotoğraf Yarışması’nda ”Dev kanatlar” ve ”İkizler” isimli iki fotoğrafına ayrı ayrı sergileme ödülü almıştır. 2022 yılında Türkiye’de daha önce çok az görülen ve insanlar tarafından neredeyse hiç bilinmeyen nesli tehlike altındaki Çizgili sırtlanı kendi coğrafyasında ilk kez ağzında yavrusu ile görüntülemiştir. Ve uluslararası birçok basında yer almıştır.

2023 yılında Hindistan’a giderek Bengal kaplanını kendi vahşi doğasında görüntülemiştir.

Yine 2023 yılında Türkiye’de kendi sivil ekibiyle Anadolu parsını ilk görüntüleyen olmuştur.

2024 yılında Uganda’ya giderek, nesli tehlike altındaki dağ gorillerini kendi vahşi doğasında keşfetmiştir.

Bütün bu hobilerinin dışında dersten kalan vakitlerinde aile işletmeleri olan Bizim Kasap’ta bulunmaktadır.