Doğanay Vural

Soğuksu Milli Parkı-Soğuksu Milli Parkı

Ankara’nın akciğeri olan Kızılcahamam’a geldiğinizde Soğuksu Milli Parkı’na gelip de doğa gezileri ve mangalda sucuk ekmek yapmadan geri dönerseniz kendinize haksızlık etmiş olursunuz. Müthiş doğasıyla insanları kendine çeken Soğuksu Milli Parkı her mevsim ayrı bir güzel.

Kara Akbabalarıyla ünlü parkta birçok Kara akbaba gözlem evleri ve seyir terasları bulunmaktadır. Soğuksu Milli Parkına geldiğinizde Kara Akbaba (Aegypius Monachus) görmek için gökyüzüne bakmanız yeterli.

Gökyüzüne baktığınızda bu kara akbabalar nasıl kanat çırpmadan uçuyor? diye soracaksınız kendi kendinize.

Kara akbabalar havadaki termal akımlarını beklerler. Havadaki termal akım oluştuktan sonra daha az enerji harcayarak daha uzun süre havada kanat çırpmadan uçabilirler. Akbabalar, termalin gücüne göre kilometrelerce yükselebilir. Ortalama 3000-4000 metre yükseğe çıkabilen kara akbabalara ait sıra dışı bir rekor, 11.000 metreyi gösteriyor.

Kara akbabalarıyla ünlü olan Soğuksu Milli Parkı’nda güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız arkadaşlarınızı da alıp kendinizi Soğuksunun oksijeni bol çam ormanlarına atın.

Soğuksunun ormanlarında ne mi yapılır?

Soğuksunun ormanlarında ne yapılmaz ki; Soğuksunun ormanlarında ailenizle, arkadaşlarınızla gidip çam kokusunun içinde et mangal yapabilirsiniz, fotoğraflar çekebilirsiniz, park içerisindeki hizmetlerden yararlanarak bisiklet turları ve kamplar yapabilirsiniz. Soğuksu da doğa gezisi yaparken ve fotoğraf çekerken karşınıza çıkabilecek olan yaban hayvanlarına karşı hazırlıklı olmalısınız. Çünkü Soğuksu M.P birçok yırtıcı canlılara ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en bilinmeyenleri Vaşak, Ayı ve Kurt.

Kızılcahamam’da 1990’lı yıllarda var olduğu bilinen fakat avcılar tarafından yitirildiğine inanılan bu gizemli kedi günümüzde Kızılcahamam’ın Soğuksu Milli Parkında ve birçok yerinde fotokapanlar ile görüntülenerek varlığı kanıtlanmıştır. Vaşaklar engebeli arazilerde ve çamlık ormanlarında yaşarlar ama açık ormanlık araziler ya da diğer coğrafi mekanlarda da yaşamlarını sürdürebilirler. Kızılcahamam da en çok Soğuksu da çam ormanlarında görülmektedir. Kurtlar ise koyunlara düşmanlığı ile şöhret bulduğundan, insanlar tarafından avlanarak nesli hayli azalmıştır. Ancak milli park koruma altında olduğundan kurtları da görebilmeniz muhtemel.

 Milli Park hakkında en çok sorulan soru, Milli park içerisinde göl var mıdır yok mudur? Milli park içerisinde devamlı olarak göl yoktur. Ancak milli park içerisindeki çevre yolundan çıktığınızda 10 km ileride ormanın içerisinde mevsimlik bir göl bulunmaktadır. Bahar aylarında geyik, karaca gibi hayvanlar su içmeye gelmektedir. Ayrıca ördek ve şahin gibi kuş türleri de görülmektedir. Gölün yanı başında 1 tane yağmur barınağı mevcuttur. Genellikle kampçılar geldikleri zaman barınağın altına kurulurlar. Soğuksu Milli Parkı son zamanlar içerisinde hem Ankara’ya olan yakınlığından hem de vermiş olduğu hizmetlerden ve doğal güzelliklerinden dolayı en çok tercih edilen Milli Park haline gelmiştir. Mili Parka yapılan doğa yürüyüş parkurları trekking gruplarının, liseli gruplarının ve dağcıların bir numaralı bölgesi haline gelmiştir. Milli parkın böylesine güzel yanları dışında kötü de bir yanı var. Ankara’dan getirilip ormanlara salınan köpekler yabanileşip çoğalmaktalar. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda yaban hayvanlarından çok daha fazla sayıda köpek mevcut. Piknikçilerin çöplerine gelen yabani köpeklerin insanlara saldırma tehlikesi de çok fazla. Bu yüzden dikkat etmenizi tavsiye ederim.