Doğanay Vural

Işık Dağı / KaragölIşık Dağı - Karagöl

Zirve yüksekliği 2078,3 mt olan Çubuk ile Kızılcahamam arasında Kavak Dağı ile Yıldırım Dağı eteğinde, Işık dağının Ankara tarafına bakan güney yamacında yer alır. Küçük fakat çok derin krater gölüdür. Gölün tabii görünüşü bir doğa harikasıdır. Göl suyunun sertlik derecesi 1’dir.

Karagöl, Ankara’ya olan yakınlığı ve  ulaşım yönünden Yaban Hayatı Gözlem yapan, kampçılık yapan üniversite öğrencileri için durak yeri haline gelmiştir.

Ankara’ya yakın olmasının yanı sıra Karagöl’ün çok avantajlı bir özelliği vardır. Karagöl de kaybolduğunuz zaman sürekli aşağı doğru inerseniz herhangi bir yol,köy veya patikaya ulaşırsınız. Aslında bu özellik Karagöl’e has bir özellik değildir. Kızılcahamam’ın öyle güzel bir coğrafi yapısı vardır ki Kızılcahamam’ın her ne tarafında olursanız olun kaybolduğunuz an kendinizi aşağı doğru bırakın kesinlikle bir yola çıkacaksınızdır. İşte bu yüzden Karagöl ve Kızılcahamam çevresi kampçılık için tavsiye edilebilir bir yerdir.

Ayrıca burası sadece üniversiteli öğrencilerin durak yeri değildir. Burası yamaçların arasında bulunan inanılmaz güzellikteki karagöl’ü ile Ankara dan kaçmak isteyenler için mükemmel bir yerdir.

 

Karagöl’e gitmek için:
Ankara’dan İstanbul yolunu takiben otobana girmeksizin E5 üzerinden devam edilip Kızılcahamam geçildikten 5 km. kadar sonra sağdan Çerkeş yolu ayrımından girmek gerekmektedir. Ayrımdan itibaren yaklaşık 27 km. sonra sağdan Çatalan köyü üzerinden Karagöl’e giden yol ayrımı bulunmaktadır. Ayrımdan 7 km. sonra Karagöl’e ulaşılmaktadır. Ankara – Karagöl arası 115 km. dir.

 

Karagöl Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark projesi kapsamı içerisinde olup her yıl 9.sınıf öğrencilerine Kızılcahamam Belediyesi tarafından tanıtılmaktadır. Bununla birlikte doğamızı seven,koruyan ve kollayan yeni nesil yetişmektedir.

Karagöl Jeopark projesi kapsamına girmesiyle birlikte Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’na gelen ziyaretçilere Çam Hotel’in hizmete sunduğu Macera Park aracılığıyla sürekli turlar düzenlenip tanıtılmaktadır.

Trekking gruplarının bir geldiklerinde bir daha gelmek isteyebilecekleri patikalara ve parkurlara sahip olan Işıkdağı-Karagöl rotası her hafta Ankara’ya yakın olması nedeniyle trekking gruplarının, fotoğrafçıların ve bunun gibi hobilerle uğraşan insanların durağı haline gelmiştir.

Sadece Karagöl de görüntülediğim ve araştırmalarım sonucunda bu kurbağa türünün kuyruksuz olması nedeniyle ”Kuyruksuz Kurbağalar” olarak adlandırıldığını öğrenmiştim.

Karagöle gittiğinizde yalnız onun çevresinde vakit geçirmenize gerek yok çünkü çevresi ve doğasında bir çok güzelliklerle karşılaşacaksınız. 

Örneğin Işık dağı ve Salın yaylası gibi…

Salın yaylası, Karagöle 3 km olup içerisinde karagöl gibi küçük bir gölet bulundurmaktadır.

Gölet yaylacılar tarafından yapılmış olup tertemiz bir suya sahiptir. Ormandaki bir çok kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Yayla civarında bir çok şelale mevcuttur. Karagöle gittiğinizde buraya uğramadan geçmeyin derim.